Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

HATSU’dan Asi Nehri’ne dev proje

HATSU’dan Asi Nehri’ne dev proje
43 okunma
27 Temmuz 2016 - 13:25

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Hatay için büyük öneme sahip olan Asi Nehri’nin atıksulardan arındırılması ve temizlenmesi için hazırlanan dev projeyi hayata geçirdi.

Türkiye sınırında 88 kilometre yol katederek Akdeniz’e dökülen ve geçtiği ülkelerden sanayi, evsel ve tarımsal atıklarla kirlenen Asi Nehri ile ilgili çalışma başlatıldığını belirten Genel Müdürlük, Merkez ilçe

Defne’ye bağlı Turunçlu’dan ve Antakya’ya bağlı Güzelburç Mahallesi’ne kadar döşenecek ve toplam uzunluğu 6 bin 800 metre olan kanalizasyon hattı çalışmalarının Asi yatağından sürdürüldüğünü bildirdi.

Döşenecek kanal hattının 3 bin 300 metresinin 1200’lük, 2 bin 200 metresinin 1000’lik ve 1300 metresinin ise 800’lük borulardan oluşacağını açıklayan HATSU, yapılan çalışmayla kentin iki yakasındaki yerleşim alanlarından Asi Nehri’ne dökülen atıksuların Turunçlu Mahallesi’ndeki mevcut arıtma tesisine verilecek şekilde çalışmaların planlandığını belirtti.

2016 yılında tamamlanması planlanan ve proje maliyeti 3 milyon TL olan yapım çalışmalarında 4 paletli ekskavatör, 1 dozer, 8 kamyon ve 10 personelin görev yaptığını açıklayan İdare, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte döşenen boruların Asi’den akan sudan zarar görmemesi için beton gömlek içine alınacağını aktardı.

HATSU Genel Müdürlüğü, yapılan çalışma sayesinde Asi Nehri’nin kirli sulardan, kötü kokulardan kurtarılacağını aktararak, vatandaşların artık rahat bir nefes alacağını vurguladı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.