Hibrit Kongrede “Gıda Takviyeleri” Konuşuldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid 19 pandemisi nedeniyle geçen yıl ilki dijital ortamda gerçekleştirilen Fonksiyonel Tıp Kongresi’nin ikincisi hibrit olarak düzenlendi.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği kongrenin bu yılki konusu, pandemi nedeniyle hemen herkesin başvurduğu gıda takviyelerinin doğru kullanımıydı.

Fonksiyonel Tıp Platformu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Fonksiyonel Tıp Kongresi 1 – 3 Ekim tarihleri arasında Elite World Sapanca Oteli’nde gerçekleştirildi. Çok sayıda uzman katılımcının yer aldığı kongrede “Gıda Takviyeleri Ve Fonksiyonel Tıp Pratik Uygulamaları” ele alındı.

Fonksiyonel Tıp Platformu, kurulduğu 2019 yılından itibaren  KOHEF işbirliğinde sağlık çalışanlarına yönelik 50 yi aşkın eğitim ve organizasyon düzenlemiştir. Şu ana dek Platform organizasyonlarına katılmış Türkiye’nin çeşitli illerinde çalışan 1500 e yakın doktor, diyetisyen ve eczacı bulunmaktadır.

Geçen yıl ilk kez, pandemi nedeniyle tamamen dijital ortamda gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören kongre, pandemi şartlarının hafiflemesi nedeniyle hibrit olarak yapıldı.

Bu yıl daha fazla bir katılım ve daha zengin bir içerik ile hem yurt içi hem de yurt dışı eğitmenlerin katılımı ile Sapanca’da gerçekleşen kongreyi dileyen katılımcılar online takip etti.

Ana teması “Gıda Takviyeleri Ve Fonksiyonel Tıp Pratik Uygulamaları” olarak belirlenen kongrede gıda takviyelerinde son yıllarda öne çıkan yenilikler ele alındı. Kongrede ayrıca hastalıkların altında yatan nedenleri araştıran, hasta merkezli olarak çalışan ve bireyselleştirilmiş tedavi modelleri uygulayan fonksiyonel tıp pratik uygulamalarında yeni yaklaşımları da içine alan ayrıntılı bir bilimsel program hazırlandı Kongre bilimsel programına eş zamanlı olarak “Intravenöz Tedavi Uygulamaları”, “Fonksiyonel Tıp Pratiğinde Ozon kullanımı” ve “Fonksiyonel Tıp diyetlerinde yenilikler” konulu üç workshop gerçekleştirildi.

Kongreyi düzenleyen Fonksiyonel Tıp Platformu’nun Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Mahir Atasoy, pandeminin başından beri bir araya gelemeyen fonksiyonel tıp ailesini tekrar canlı bir etkinlikle buluşturmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Fonksiyonel tıp konusunda Türkiye ve Dünya’dan seçkin konuşmacıların yer aldığı, fonksiyonel tıp konusunda bilgi edinmek veya sahip olduğu bilgileri pekiştirmek amacı taşıyan tüm hekim, diyetisyen ve eczacılarımıza açık olan kongremiz bu yıl hem online hem de fiziki katılım sağlanarak yapıldı. Değerli katılımcılarımızla üç gün boyunca gıda takviyelerinin sağlıklı yaşamdaki yeri ve öneminin yanı sıra fonksiyonel tıp pratik uygulamaları gerçekleştirdik” dedi.

Prof. Atasoy ayrıca,  fonksiyonel tıbbı hastalıkların kök sebeplerini bulmaya odaklanan geleceğin kişiye özel tıp yaklaşımı olarak tanımladığı Ft nin tedavi uygulamaları  kadar Koruyucu hekimliği de önemsediğini  belirtti.

Fonksiyonel bozuklukların henüz hastalığa dönüşmeden düzeltilmesini önemini anlatan Prof. Atasoy bu fonksiyonel bozuklukların da en önemli sebebinin vitamin ve minerallerden fakir olan işlenmiş kalorisi yüksek gıdalar ile beslenmenin neden olduğu GİZLİ AÇLIK olduğunu ifade etti.

Kongreye Sağlık Bakanlığını temsilen katılan Sağlık Bakanlığı GETAT Daire Başkanı Dr.  Mehmet Zafer Kalaycı da açılış konuşmasında; Fonksiyonel Tıbbın geleneksel bir tıp uygulamalarından birisi olmadığını ve Prof. Atasoy un da ifade ettiği gibi geleceğin kişiye özel bir tıp yaklaşımı olduğunu ifade etti. Sağlık Bakanlığı olarak 2022 yılında hekimlere yönelik Sağlık bakanlığının akredite ettiği eğitimlerin başlayacağını ifade etti.

YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ.

Sağlık çalışanlarına özel olarak gerçekleşen kongreye Fonksiyonel Tıp ile ilgilenen  450 si fiziki 400 ü online olmak üzere toplam 850 sağlık çalışanı katıldı.

Ana sponsorluğunu Orzax, Tab İlaç, Nestle, NBT İlaç, Doppel herz ve  Zade Vital in yaptığı II. Fonksiyonel Tıp Kongresi’ne Türkiye gıda takviye sektörünün  önde gelen 35 firması  stant açarak yeni ürünlerini katılımcılara tanıttı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hibrit Kongrede “Gıda Takviyeleri” Konuşuldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.