Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hilafet Çağrısı Yapanlara Suç Duyurusu!

Hilafet Çağrısı Yapanlara Suç Duyurusu!
46 okunma
04 Mart 2021 - 13:07

Atatürkçü Düşünce Derneği Dörtyol ve Payas Şubeleri sosyal medya üzerinden hilafet çağrısı yapanlara karşı, hilafetin kaldırılışının 97. yıl dönümünde suç duyurusunda bulunuldu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Dörtyol Şube Başkanı Özgür Çınar hilafetin kaldırılışının hicri takvime göre 100. yıl dönümünde sosyal medya üzerinden hilafetin yeniden kurulması için çağrıda bulunan sosyal medya hesaplarından tespit edebildikleri hakkında Dörtyol Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Atatürkçü Düşünce Derneği Dörtyol Şube Başkanı Özgür Çınar yaptığı açıklamada; “Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe Hitabesinde “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet’ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır.” belirttiği üzere, Cumhuriyetimiz ve istiklalimizi muhafaza etmek her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı üzerine düşen bir görevdir. Bu husus Anayasamızda da değiştirilemeyecek, değiştirilmesi teklif dahi edilmeyecek mahiyette yer almış ve Anayasamızın 1. Maddesinde Devletin şekli tanımlanarak “Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.” denilmiş, 2. Maddesinde ise Cumhuriyetin nitelikleri sıralanarak “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.” denilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yıllar önce öngördüğü şekilde, Cumhuriyetin kurulmasından bu yana da Cumhuriyet ve İstiklalimize göz diken, bu düzeni yıkmaya çalışan bedhahlar her fırsatta saldırıya geçmektedirler. Hilafetin kaldırılışının 97. yıl dönümünde bulunduğumuz suç duyurusunun konusuna gelecek olursak; Türkiye Büyük Millet Meclisinin 3 Mart 1924 günü çıkardığı kanunla Halifeliğin kaldırılmasının yıl dönümü olması bahanesiyle Cumhuriyet karşıtı ve düşmanları aleni bir şekilde Anayasal değerlerimize saldırıya geçmektedirler.

Hizbuttahrir isimli yapılanma ve bu yapılanma içerisinde yer alan kişiler “Hilafeti Kurun” şeklinde çağrı yapıp, pankart ve dövizlerle bu çağrılarını yayıp Anayasal İlkemiz olan Cumhuriyet düzenini yıkmaya alenen kast ettiklerini ortaya koymaktadırlar.

Savcılığımıza sunduğumuz görüntülerde sosyal medya paylaşımları ile değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek Anayasal ilkelerimizi yok sayıp değiştirmek için çaba içerisinde oldukları ve Hilafetin İlgasına ve Hanedanı Osmaninin Türkiye Cumhuriyeti Memaliki Haricine Çıkarılmasına Dair Kanuna muhalefet ettiklerini ortaya koymuşlardır.

Ayrıca 31 …  plaka sayılı araç sahibi de aracına aynı çağrıya ilişkin sticker yapıştırarak alenen bu suçu işlektedir. Yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı, sosyal medya paylaşımları ekte sunulan şüphelilerin, Hilafetin İlgasına ve Hanedanı Osmaninin Türkiye Cumhuriyeti Memaliki Haricine Çıkarılmasına Dair Kanuna muhalefet ederek Anayasal düzeni kaldırmak için yaptıkları paylaşım ve faaliyetlerinin cezalandırılması için gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Sedat İSKENDEROĞLU – Dörtyol

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.