İnstagram nedir? Ne değildir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Instagram akıllı telefonunuzla ve tabletinizle çektiğiniz fotoğrafları ve artık 15 saniyelik videoları size ait bir üyelik altında sergilemenizi sağlayan bir uygulamadır.

Instagram kendi çekmediğiniz, başkalarına ait fotoğrafları filtrelerle süsleyerek paylaşımlar yapabileceğiniz bir platform değildir. Bunu yapanlar olsa da siz yapmamaya çalışın ya da daha iyisi bu gibi paylaşımlar için Pinterest uygulamasını kullanın.

Yeni başlayanlar için Instagram

Instagram’da çekildiğiniz fotoğraflar ve videoları sadece istediğiniz kişilerle paylaşabileceğiniz gibi, kullanacağınız etiketler sayesinde İtalya’da yaşayan hiç tanımadığınız bir ev kadınının da takdirini (like) kazanabilirsiniz. Böylece küreselleşme adına da bireysel olarak siz de katkıda bulunmuş olursunuz.

Artık sözlüklerde yerini alan ‘selfie’ sayesinde ne kadar güzel/yakışıklı/seksi/şirin olduğunuzu tüm dünya bilir. Alacağınız like’larla egonuz kocaman olabilir.

Instagram tüm dünyada kullanılan bir program, haliyle aynı anda binlerce fotoğraf yükleniyor, dolayısıyla sizin fotoğrafınız da o denizde bir damla olabilir, kimsenin gözüne çarpmadan buharlaşabilir. Bu nedenle etiket yani daha bilinen adıyla ‘hashtag’ler kullanın. Ne kadar çok hashtag, o kadar çok like…

Instagram uygulamasının kendi filtreleri bazı künyelere yetersiz gelmekte. Daha çok efekt, daha çok yenilik ve beğeni mottosuyla hareket edin. AppStore’u sık sık ziyaret edin, değişik uygulamalarda hazırladığınız fotoğrafları Instagram’da paylaşın.

Siz de like’layın. Bu çok basit bir kural, unutmayın, sizin fotoğraflarınızın beğenilmesini istiyorsanız siz de beğenmeli, kimi durumlarda ‘süper olmuş’ gibi cesaretlendirici yorumlarınızı eksik etmemelisiniz.

Yer bildirimi yapın. Diyelim ki Pisa Kulesinin önündesiniz ve o tipik kuleyi tutmakta olan turist fotoğrafını paylaşıyorsunuz, bu durumda nerede olduğunuzu belirtin. Aynı mekanda olan insanlar kendilerini birbirlerine daha yakın hissederler ve sizden like’larınızı esirgemezler. Amerikalı turist Steve, köşedeki pizzeria’nın sahibi Antonio ve kulenin önündeki çimenlerde güneşlenen modern hippi Norveçli Eva’nın da like’larını alırsınız böylece.

Çeşitli Instagram profilleri…

Selfie insanları: Bu insanları profillerindeki 254735 adet farklı açıdan çekilmiş kendi fotoğraflarından tanırsınız. Telefonu yukarı kaldırmak suretiyle yakın açıdan yüz bilinen en tipik selfie olsa da, aynadan çekilenler de bir o kadar popülerdir.

‘’Gezelim görelim’’ciler: Bu insanlar modern Evliya Çelebi’dir ve en çok kıskançlık yaratan grubu oluşturur. Bir gün Afrika’da yerli kabileyle ateş dansı fotoğrafları paylaşırlar, ertesi gün Londra’da bir sanat galerisinin boş koridorlarını…

Kahvaltı en önemli öğündür: Bu grup kahvaltıdaki domatesleri ve Edremit zeytinlerini paylaşmazsa ve birkaç tane ‘afiyet olsun’ , ‘canım çekti’ yorumu almazsa doymuş saymaz kendini. Sadece kahvaltı değil, masaya gelen her şeyin fotoğrafı çekilmeli ve bunlar en mükemmel açıdan paylaşılmalıdır.

Çocuğum olmadan asla!: Genelde kadınların oluşturduğu bu grubu profil bilgisine yazdıkları ‘Can’ın  ve kedi Minnoş’un annesi, Kemal’in biricik karısı, sevgi insanı’ gibi yazılardan tanıyabilirsiniz. Bu kişilerin profillerine bakıp evlilik yıldönümünde yenen yemekten, bebeğin çıkan dişlerine kadar çok detaya hâkim olabilirsiniz. Unutmayın ki Instagram’da artistlik yönlerimizi sunuyoruz hem de olabilecek en ‘cool’ biçimlerde. Orda herkes en mutlu halini, en güzel giyinimini ve en güzel çekiş açısından koyuyor. Sıradan bir kahvaltıyı ya da arkadaş buluşmasını en iyi açılardan çekip ve abartılı yorumlarla da Instagram gururunu yaşıyoruz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnstagram nedir? Ne değildir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.