Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?
1.509 okunma
13 Kasım 2020 - 9:27

Mevsim olarak zeytin zamanı simdi. Bin bir zahmetle toplanan zeytinlerin bir kısmı evlerde sabah kahvaltıları için salamura yapılırken diğer yandan fazladan toplanan tonlarca zeytin, yağ çıkarılmak üzere fabrikalara gönderiliyor. Zeytinden kalan posalar ise prina olarak preslenip yakacak olarak kullanılıyor, bir kısmından ise sabun yapılıyor.

Onun için belki bilmeyenler vardır diye zeytinyağı hakkında kısa bir bilgilendirme yazısı derledik sizler için.

Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Olur? Rengi, Tadı Nasıl olmalıdır?

Şuan zeytinyağ almanın tam zamanı; zeytin ağaçlarından toplanan zeytinlerin bir kısmı sofralarımızda sabah kahvaltılarında yer alırken diğer kısmı ise zeytinyağı olarak yine yemeklerimize tat vermeye devam ediyor.

Peki iyi bir zeytinyağı nasıl olmalıdır? Zeytinyağının kaliteli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Sol Başta gördüğünüz yeşil renk olan yağ erken hasat dediğimiz yağ. Rengi genelde yeşil olur. Zeytin ağaçta olgunlaşmasını tamamlamıştır, fakat daha kararmaya başlamadan ağaç üzerinden toplanır. Bu zeytin toplandıktan sonra üzerinden 4 saat geçmeden hemen sıkıma girer ve yağ çıkarılır. Zeytin bu haldeyken içindeki mineraller üst seviyedir. bolca klorofil içerir ancak bu yöntemde zeytinden çıkan yağ oranı az olduğundan maliyetlidir. sabahları kahvaltıda salatalarda ve birçok hastalıklarda kullanılır. maliyeti yüksek olduğundan satış fiyatı da yüksektir.

Ortada gördüğünüz yağ taze yağdır. Zeytin toplanır, biriktirilir sonra sıkıma gider ve sıkımdan sonra dinlendirilmeden ambalajlanır ve piyasaya sürülür. Aroması tadı mükemmeldir. Dinlenmediği için rengi bulanıktır, hafif tortulu’dur. Zamanla tortusu dibe çökecektir. Her türlü yemeklerde salatalarda kahvaltıda rahatlıkla kullanılır ve ömrünüze ömür katar.

Sağ baştaki yağ ortadaki yağın sıkımdan sonra dinlenme tanklarına alınıp dinlendirilen tortusu dibe çöktükten sonra satışa sunulan aroması kokusu her şeyi ile mükemmel doğanın insanlara sunduğu en güzel gıdadır. İster gıda olarak ister ilaç olarak her şeyde kullanabilirsiniz.sızma zeytinyağ zeytin toplandıktan sonra kırma ve parçalama ezme yöntemi ile zeytinden ayrıştırılması sonucu elde edilen yağdır.

Hiç bir katkı maddesi ve kimyasal kullanılmaz.

Riviera zeytinyağ da ise yağın içine asidi çok yüksek olduğundan tadlandırıcılar asit azaltıcılar eklenir ve bu yağ rafine edilir. Bazı durumlarda içine mısır özü gibi maddeler katılır.

Zeytinyağı hakkında verdiği değerli bilgiler için Kadir Eroğlu’na teşekkür ederiz.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.