Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

“Kırıkhan Kodluyor Projesi” ile 500 öğrenci robotik kodlama öğrendi

“Kırıkhan Kodluyor Projesi” ile 500 öğrenci robotik kodlama öğrendi
97 okunma
30 Kasım 2019 - 14:00

Dijital geleceğe hazır nesillerin yerleştirilmesi hedefi ile “Kırıkhan Kodluyor” projesi kapsamında Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Metin Güven, 3D yazıcılar ve Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) konularında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulan STEM ve Bilim Merkezinde 60 öğretmen ve 400 öğrenciye eğitim verdi.

Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Metin Güven AA Muhabirine yaptığı açıklamada, Merkeze gelen Öğrencilerin 3 boyutlu yazıcılarla çalışmalar yapıp, ürettikleri nesnelerle, kodlama yapılan elektronik devre kartlarıyla hayallerin ürüne dönüştürebilecekleri hale geldiklerini söyledi.

4 yıl önce başlatılan projenin başarısından dolayı Kırıkhan ilçesine STEM ve Bilim Merkezinin kurulduğunu aktaran Güven “4 Yıl önce Kırıkhan’da başlattığımız ‘Kırıkhan Kodluyor’ Projesi ile ilçemizde başlattığımız kodlama ve robotik farkındalık ilçemize İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kırıkhan STEM ve Bilim Merkezi’nin kurulmasıyla amacına ulaşmış oldu.” dedi.

Güven açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Proje dâhilinde bazı okullardan öğrenciler ağırladık bu sayıda 16 okuldan 400 öğrenci ve 60 öğretmene eğitimler verdik. Kırıkhan STEM ve Bilim Merkezinde her sınıf düzeyinde okul dışında gelebilecekleri robotik kodlama, zeka oyunları, arttırılmış gerçeklik uygulamalarıyla tanışacakları bir ortam sağladık. Kırıkhan Kodluyor Projesi STEM Merkezine dönüştükten sonra öğrencilerimizin 2023 Eğitim vizyonuyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’nın Tasarım ve Beceri Atölyeleri mantığında ahşap oyuncak tasarım atölyeleri kurduk. Bu atölyelerde bilgiyi artık üreten, tasarlayan nesiller yetiştirmek gayreti içerisinde öğrencilerimizle çalışmalar yapıyoruz.

Güven son olarak, 6 kez 4006 TUBİTAK Bilim fuarlarında çalışmalar yaptıklarını bu çalışmalar kapsamında 6 defa hibe alma hakkı kazandıklarını belirtti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.