MURAT İÇCAN

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Murat’ı sanayi caddesinde bir Acente’ de çırak olarak işe başladığında tanıdım benden 8 -10 yaş küçüktü bizde saniyede esnaftık. Babası Mevlüt hoca çok değerli bir Cumhuriyet öğretmeniydi otoriterdi. Gazi lisesinin karşında amcamların evinde kiracı idiler. O günden günümüze Murat’la yollarımız çok kesişti.

Gün geldi açık öğretim sınavlarında sıra arkadaşı olduk gün geldi Kıbrıs’ta çok önemli olayların içerisinde bulduk kendimizi. 1997 yılında Mehmet Koçin, Murat İçcan ve biz ortak ova tarımı kurduk birlikte çalıştık. Sonra Ova Tarım Mehmet abiye kaldı biz Vardılar Tarımı kurduk Murat’ta Öz Ova Tarımı kurdu. Kuruş o kuruş 2000’li yıllardan sonra gıpta ile ve gururla Öz Ova Tarımın iğne ile kuyu kazarak başarı öyküsüne şahit olduk.

İlçemizde kurulan Öz Ova Tarım tüm Türkiye’de tanınan bir marka oldu. Kırıkhan’da birçok ilke imza attı. Hatay’ın hatta tüm Türkiye’nin buğdası, mısır yetmedi dünyanın çeşitli ülkelerinin tahılını alıp sattı. İlk lisanslı depoculuğu yaptı Türkiye’nin en büyük mısır kurutma ve depolama tesisini kurdu. Türkiye’nin başta İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın ve Güneydoğu bölgesi olmak üzere hemen hemen her harmanın üzerine Öz ova markasını kazıdı. Bundan üç ay önce bir sohbetimizde yıllık cirosunun 980 Trilyon olduğun 5 Trilyona yakın vergi verdiğini söylemişti. Kırıkhan ve diğer tesislerde yaklaşık 250 aileye ekmek kazanması için vesile olmuştu.

Çok miktarda burs verdiğine şahit olmuştum yardım severliğini anlatmama gerek yok kim gelse boş göndermezdi. Kısa zaman içerisinde pamuk çalısından enerji üretmek için yolu yarılamış, çimento fabrikasının da hazırlıklarını tamamlamıştı. Kırıkhan tarihinde birçok ilke imza atmış ilk defa Kırıkhan’a iki büyükelçinin gelmesini sağlamıştı. Kazakistan fahri konsolosu olmuş, Senegal elçiliğine ile oğlu layık görülmüştü. Kırıkhanspor tarihinde en parlak günlerini onların başkanlığında yaşamıştı.

Murat’ın iğneyle kuyu kazarak kurduğu ve evladım dediği güvene, itibara dayılı Öz Ova Tarım fillerin savaşması sonucu ezilen çimler misali bir gecede faiz lobisine kurban gitti. 2300 olan Avro’nun 3 bin TL’yi geçmesi üzerine yüzlerce Türk girişimcinin emeğinin heba olduğu gibi Öz Ova Tarım da bu savaşın kurbanı oldu.

Tabi biz ne kadar üzülsekte Murat kadar üzülemeyiz fakat Murat bu zor durumdan da başarıyla çıkacağından eminim. Allah herşeyin hayırlısını versin ayette şer bildiğiniz olaylar hayır hayır bildiğiniz olaylar şer olabilir diyen yaradan inşallah bu şerden hayır halkeder. Murat’ın en zor günleri bu günlerdir Kırıkhan öz evladına sahip çıkmıştır. Kamyoncu esnafı tüm kamyonlarına çiftçiler traktörlerine Öz Ova yazarak fabrikanın yolunu kapatmış gelen bankacılara bizi haciz edin demiş tüm çiftçi ayaklanmış Öz Ovaya sahip çıkmıştır.

Sürpriz olan hükümet cemaat kavgasından sonra patlayan dövizin kurbanı olan bu kardeşimize hepimiz sonsuz itibar ediyor arkasında duruyoruz. Bu hileli bir iflas değildir art niyet yoktur yetimin hakkını yeme yoktur hiçbir çiftçinin, esnafın, işçinin alacağı yoktur. Bir gecede yapılan bir bankacılık işleminin sonunda dövizin artmasından dolayı istenmeyen bir durum ortaya çıkmış bankalarda bunu fırsat bilip üzerine gelmiştir. Olay budur hiçbir hileli durum yoktur ben Rahmi Vardı olarak bu yazıyı yazmak zorunda hissettim.

En azından arkasında olduğumuzu belirtmek için bu yazıyı yazdım 300 dönüm tarlamız, bir petrolümüz, bir fabrikamız var onlarda Murat kardeşimin emrinde yarın ister satar, ister ipotek verir. İnşallah bankalarda biraz zaman verir bu zor günler geçer. Murat kardeşime son sözüm sağlam dur kardeşim dağların başına kış, yiğitlerine başına iş gelir bu günler geçer ailenle çoluğunla çocuğunla güzel günler yeniden gelir. Bu musibetten ders almasını bilip daha da güçlenerek gelirsin utanacak bir şey yapmadın bu durumu yaratanlar utansın. Bu zor durumda sözümüze itibar eden zor gün dostluğunu bir daha gösteren Sadullah Ergin beyede selam olsun sevgiyle kalın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MURAT İÇCAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 Yorum

 1. 5 sene önce

  dogru söylüyosun tekin abi yıllar önce demitin özova güçlü kulak asmayın diye amin kardeşim allah eksik etmesin

  Cevapla
 2. 5 sene önce

  ve yine zirvede öz ova Rabbim seni eksik etmesin bu kırıkhanın başından

  Cevapla
 3. 5 sene önce

  daha öncede demiştim altın düşmeyele pul olmaz murat içcan kırıkhanın gururudur

  Cevapla
 4. 5 sene önce

  ozamanda demiştim altın düşmeyle pul olmaz mutar içcan herzaman kırıkhanın gururudur

  Cevapla
 5. 6 sene önce

  dedıgım gıbı altın herzaman yerını korur yıllar oncedesoylemıstım murat abının ekmegı yemeyen kalmadı unutmamak lazım bak gordunuzmu yıne zırvede ALLAHIN izniyle 6 ay ekmeyını yedım

  Cevapla
 6. 6 sene önce

  dost dedıgın burda yorum yapmaz yanında olur oldunu kımse bılmez bıle

  Cevapla
 7. 8 sene önce

  Deyerli rahmi vardı kivrem kıymetli işadamı kardeşimiz Murat içcan için yapmış olduğunuz takdire şayan makalenizi okudum çok duyğulandım kırıkhanın gururu murat içcana bende gönülden destek olabilmek en büyük arzumuzdur allah yardımcısı olsun

  Cevapla
 8. 8 sene önce

  altın yere duşmeyle pul olmaz sadece boş tenekelerden yankı gelır agzı olan konusur dosta dusmanda bellı olur ama altın herzaman yerını korur sonunda zirveye çıkar bu sıkıntılar allahın izniyle atlatılır benim bıldıgım öz ova yıne zirveye çıkar zaten herzaman ordadır rabbım murat içcanı ne mılletımın basımdan nede bu memleketin başından eksik etmesin cünkü kırıkhanın gurur kaynagıdır öz ova tarım

  Cevapla
 9. 9 sene önce

  allah yar ve yardımcınız olsun murat bey ve ekip arkadaşları.

  Cevapla
 10. 9 sene önce

  Allah yardımcınız olsun hakkınızda hayırlısını versin

  Cevapla
 11. 9 sene önce

  Bir evimden başka mal varlığım yok ama, memleketimin güzel insanlarına canımız feda. Allah insanı bazen böyle imtihan eder. İnşallah bu güzel insan kendisini sevenlerin duaları hürmetine bu imtihanı kazanmıştır. İnşallah dalları budanmış ağaç gibi daha gösterişli daha canlı olarak yerini alacaktır. Dualarımız sizinle Murat kardeşimiz.

  Cevapla
 12. 9 sene önce

  kalemine sağlık rahmi amca biz hepimiz yanındayız neyimiz varsa murat abimizin.

  Cevapla
 13. 9 sene önce

  sayın Murat İÇCAN’a saygım sonsuzdur.En zor günlerimde karşılıksız maddi desteklerde bulunmuştur.Kendisinden ALLAH RAZI olsun.Allah herzaman iyilerin doğruların yanındadır.Murat İÇCAN’ında yanına olacaktır.

  Cevapla
 14. 9 sene önce

  Murat İçcan ve Kardeşi Mete İçcan’ı öğrencilik yıllarından tanırım. Değerli hocam, ağabeyim Mevlüt Hocamın çocukları, Rahmetli eşimin de öğrencileri. Yanında yüzlerce kişi çalıştıran vizyon sahibi, işinden başka düşüncesi olmayan kaliteli ve genç çocuklar. Bir silah yüklü TIR’ın önünden geçerken eline kameralarını alan bazı gazetecilerin ÖZOVA TARIM görüntülerinin yayınlanmasından sonra Bankaların hışmına uğrayan arkadaşımız ve Özova grubunun bu badireyi atlatacağına inanıyorum. Panikleyen bankaların hırsına kurban gitmemelerini canı gönülden diliyorum.

  Cevapla
 15. 9 sene önce

  Sayın Rahmi Bey,
  Yazdıgınız yazıdan dolayı ALLAH razı olsun,Ben Sayın Murat İÇCAN’IN işyerine derneğimiz için yardıma birçok kez ziyaret ettim,ama hiç karşılaşmadım.O kadar iyi niyetli biriki bizi boş çevirmedi.ALLAH razı olsun görmeden çok dua ettik kendisine.Memleketimiz için büyük bir iş adamı.Herşey yoluna girecek ve eski günler tekrar gelecektir ALLAH’IN İZNİYLE.

  Cevapla
 16. 9 sene önce

  Dostlar böyle günlerde belli olur.Kahpe bir komplonun sonunda güzel insanlarımızın düştüğü durumlardan bu duruma sebep olanlardan,ülkemizi bir gecede fakirleştirenleredn Allah razı olur mu?

  Cevapla