Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Suriye SAVAŞ Analizi! Türkmenlerin savaştaki rolü…

Suriye SAVAŞ Analizi! Türkmenlerin savaştaki rolü…
219 okunma
29 Ağustos 2013 - 23:24

Suriye’de yaşanan savaşta Türkmenler savaşın neresinde? Kaç Türkmen savaşıyor? Türkmenlerin Türkiye’den beklentileri nelerdir? Hepsi bu yazı analizde…

BAYIR – BUCAK TÜRKLERİ KİMDİR?

850 Yıl Osmanlı toprağı olan Suriye 10 Ağustos 1920 Sevr antlaşmasıyla Fransız kontrolüne girmiş 1946 yılında ise bağımsız Suriye olarak yaşamını sürdürmüş.

Bayır Bucak Türkleri de öz be öz Anadolu Türkleridir. Oğuz boyuna ait bu Türkler Suriye ile sınırlar çizilince Suriye rejiminin zulmüyle karşı karşıya kalmış dilleri yok edilmeye çalışmış asimile edilip eritilmeye çalışılmış ama inançları ve Türk kimliklerini hiçbir zaman bozmamış Türklerdir. 1945 Yılından 65 yılına kadar Türkiye’ye göçmüşler Kırıkhan, İskenderun ve Adana bölgelerinde yoğunlaşmışlardır. Halen Yayladağı ve Kırıkhan’da yoğunluktalar.

SURİYE’DE KAÇ TÜRKMEN VAR?

Toplam Türkmen sayısı 3 ile 3.5 milyon olarak tahmin ediliyor.

TÜRKMEN DAĞINDA KAÇ TÜRKMEN VAR?

Türkmen dağı Yayladağı sınırından başlıyor Lazkiye’ye kadar devam ediyor. Türkmen dağında yaklaşık 160 köy var ve 150 bin civarında Bayır-Bucak Türkleri mevcut.

Ayrıca Lazkiye’nin de %30 civarı Türkmenlerden oluşuyor.

BAYIR-BURCAK TÜRKLERİ NE İLE GEÇİNİYORLAR?

Savaştan önce dağlık bölgede oldukları için meyve üretimi ve hayvancılıkla geçiniyorlardı. Savaştan sonra tüm dağlar ateşe verildiği için ağaçların büyük çoğunluğu meyveleri dalga olmak suretiyle yanmış hayvancılık yok olmuş durumda.

2 Yıldır elektrik ve su yok tüp gaz yok köylerin tamamı Türkiye’ye göçmüş ancak her aileden bir yada bir aç genç köyünü bekliyor ve savaşıyor.

SURİYE’DEN TÜRKMEN DAĞINDAN GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN

NASIL SAVAŞIYORLAR?

Lazkiye’ye en yakın köylerden oluşmasından dolayı cephenin en önünde bu Türkmen gençler savaşıyor. Tek savaşan toplum bunlar diğer savaşanlar işin şov ve ganimet kısmıyla ilgileniyor. Türkmenler terlikle ve hafif silahlarla iman gücüyle savaşıyorlar.

YARDIM ALIYORLAR MI?

Kamuoyunun Suriye’de savaşanlara silah ve gıda yardımı yapılıyorlar yalanına rağmen 1930 model araçlarla motosikletlerle savaşıyorlar işin ilginç yanı ihvan ve Nüsra bunları Müslüman bile görmüyorlar onlarda her türlü lüks mevcut özetle kötü araba ve teçhizat görürseniz Türkmenlerdir lüks görürseniz diğer gruplardır.

TÜRKİYE’DEN BEKLENTİLERİ NE?

Bayır Bucak Türkmenleri asil insanlar Allah Türk devletine zeval vermesin diyorlar. Bizler zulümden Türkiye’ye hicret ettik gençlerimiz topraklarını savunuyor yetişen üzümümüz incirimiz zeytinimiz var her ay çocuklarımızı annelerimizi görmek için Türkiye’ye gidiyoruz. Yılda iki kilo incir 3 kilo üzüm götürüyoruz bunlar sınırda elimizden alınıyor bizler kaçakçı değiliz vatanımıza zarar gelecek hiçbir işin içinde olmayız ürettiğimiz üç kilo üzümü ailelerimize getiremiyoruz bu konuda yardım istiyoruz.

2 yıldır elektrik su yok tüp gaz yok jeneratör konusunda yardım istiyoruz sinek ilacı istiyoruz gibi masumane istekleri var. Özellikle savaştan sonra Türkmenlere sahip çıkılsın diyorlar. Ortadoğu’da nerede savaş çıksa Kürtler kazanıyor ama Türkmenler kaybediyor hiç olmazsa üç milyon Türkmen’in hakkını savunun diyorlar.

ANALİZİMİZ İLE İLGİLİ SON SÖZLER….

Yıllardır kimliklerini koruyan Bayır Bucak Türkleri bu gün en zor günlerini yaşıyor hem şimdi hem de rejimden sonrası kurulacak yeni Suriye yapılanmasında Musul ve Kerkük’te yapılan hatalar yapılmasın her orta doğu coğrafyasında Kürdistan bayrakları asılırken Türkmenler yok sayılıyor bu hatalar Suriye’de özellikle Türkmen dağına yaşayan Bayır Bucak Türkmenlerine karı yapılamaz yeni Suriye’de yönetimde söz sahibi olurlar.

Bu Türkiye’nin göstereceği güç ile olur aksi takdirde Lazkiye bir Kürt bölgesi olarak ortaya çıkar.

Çünkü şuan PKK Lazkiye’de karargâh kurmuş durumdadır BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın dediği gibi “Kürdistan Akdeniz’e Lazkiye Bölgesiyle açılacaktır” sözü gerçek olur. Sorun Esad mesad değil sorun BOP’dur adım adım Büyük Orta Doğu Projesi gerçekleşmektedir.

SURİYE’DEN TÜRKMEN DAĞINDAN GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN

Analizlerin ve Metinlerin yazılı ve görsel hakları Hatayvatan.com’a aittir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.