Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Tokdemir; “Pamuk Üreticisi Mağdur,Hasat Yapıyor Para Kazanamıyor”

Tokdemir; “Pamuk Üreticisi Mağdur,Hasat Yapıyor Para Kazanamıyor”
45 okunma
28 Eylül 2020 - 8:46

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye’nin en verimli topraklarından Amik Ovasında Ziraat Odası, Çukobirlik, Sulama Kooperatifi başkanları, STK temsilcileri ve pamuk üreticisi çiftçilerle birlikte seslerini duyurmak adına pamuk tarlasında bir araya geldi.

TOKDEMİR, PAMUK ÜRETİCİSİ BU YIL DA MAĞDUR. HASADINI YAPIYOR ANCAK KAZANCI BORÇLARINI KARŞILAMIYOR.

Tokdemir pamuk tarlasında çiftçileri dinleyip incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada “Pamuk üreticisi bu yıl da mağdur oldu. Hasadını yapıyor ancak para kazanamıyor, yaptığı kazanç borçlarını karşılayamıyor dedi.

Tokdemir yaptığı açıklamada;

– Elektrik, mazot, gübre ve ilaçlama gibi kalemlerdeki yüksek girdi maliyetleri çiftçilerimizi çıkmaza sokuyor. Bitirilmeyen barajdan su alamayan çiftçilerimiz derin kuyulardan elektrik gücüyle yüksek maliyetlerle sulama yapmak zorunda kalıyor.

– 3 yıldır 80 kuruş olan destekleme fiyatı ve yüzde 4’lük kesinti ivedilikle düzeltilip en az 1 buçuk lira olmalıdır.

– 2 yıl üst üste pamuk eken üreticiye 3.yıl destekleme verilmiyor ve üst sınır olarak 500 kilonun üstüne de verilmiyor. Bu yüzden geçen yıl ülkemizde 580 bin hektar olan pamuk alanı bu yıl 380 bin hektara geriledi.

– Pamuktaki yanlış ithalat rejimi çiftçilerimizi bu üründen uzaklaştırıyor. İthal ettiğimiz 1 milyon ton pamuğun 158 bin tonunu pamuk ülkesi olmayan Yunanistan’dan ithal ettik.

– Yerli ve milli olmak üreten çiftçilerimizi desteklemekle olur. Beyaz altınımız, stratejik ürünümüz pamuk ne yazık ki hak ettiği değeri bulamıyor.

– Acilen çiftçilerimizin üretim şartları, girdi maliyetleri, banka ve Kooperatif borçları ve ithalat rejimi üreticinin lehine olacak şekilde revize edilmelidir.   Pamuğun önemini “doğarken pamuklu beze sarılıp, öldüğümüzde de pamuklu kefene sarıldığımızı” hatırlatarak vurgulamak isterim” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.