Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kırıkhan Bilim Hastanesi

TTKD Hatay Şube Başkanından Başkan Yavuz’a anlamlı ziyaret

TTKD Hatay Şube Başkanından Başkan Yavuz’a anlamlı ziyaret
53 okunma
14 Temmuz 2016 - 13:29

Hatay’da yaptığı tabiat ve çevre çalışmalarıyla çevremizin korunmasında büyük başarılara imza atan TTKD Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç ve Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünden Prf.Dr. Mustafa Sözen makamımızda bizlere bir ziyaret gerçekleştirdiler. TTKD Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç, Dağ sırtlanlarının yaşam alanlarının belirlenmesinde yaptığımız katkılardan dolayı bir plaket takdim ederek, Hatay’da Hassa-Kumlu arası Milli Park oluşturulması önerisiyle ilgili bir sunum gerçekleştirdiler.

Hatay’da Milli Park kurulması gerektiğini dile getiren Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi  Başkanı Abdullah Öğünç ve Dernek Bilim Kurulu üyesi Bülent Ecevit Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz’u makamında ziyaret ederek Milli Park önerisi hakkında bir bilgilendirme sunumu yaptılar.

Sunumda Hassa-Kırıkhan-Kumlu arasında sınıra yakın bölgede yer alan lav akıntılarından oluşan Leçelik alan ve bu alanın güneyinde devam eden Hatay Dağ ceylanı yaşam alanında belirlenen hayvan türleri ve bu alanda yer alan doğal, kültürel zenginlikleri ile özel jeolojik yapılar hakkında bilgiler verildi.

Yapılan sunumda bölgede sınırları taslak olarak oluşturulan 269 km2’lik alanın Hatay dağlarının Türkiye’deki tek yaşam alanı olması, nadir bir tür olan Çizgili sırtlanın sağlıklı bir popülasyonunu barındırması, Türkiye’de ilk kez 22 yıl önce Kilis bölgesinden kaydedilen Kayalık gerbilinin önemli bir yaşam alanı olması, Leçelik alanda Türkiye’de bir başka bölgede örneği bulunmayan bazalt sütunları, hornitos, basınç sırtları, sıçratma konileri, cüruf konileri, doğal çöküntü alanları, lav kemerleri, lav kanalları, lav tünelleri, taş köprüler, taş olukları, özel yapıları ile eşsiz özellikler gösterdiği bir Milli park oluşturmak için eşsiz özelliklere sahip olduğunu vurguladılar.

Ayrıca alanın Milli Park olması durumunda artan turizm hareketliliği sayesinde yöre insanının da bundan önemli bir gelir sağlayabileceği hedefleniyor. Belediye başkanı Ayhan Yavuz’da böyle güzel bir projenin bölgeye çok önemli katkılar sağlayacağını ve bu projeye büyük bir memnuniyetle destek vererek, katkı sağlayacaklarını ifade etti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.