Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Yılda 12 Milyon fidan üretip dağıtıyorlar

Yılda 12 Milyon fidan üretip dağıtıyorlar
348 okunma
31 Ağustos 2015 - 18:07

1945 Yılında Bedirge Orman Fidanlık Müdürlüğü olarak, Okaliptüs fidanı üretimi amacı ile kurulmuş 1951yılında Antakya, Gaziantep, Kahramanmaraş illerinin fidan ihtiyacını karşılamak üzere Bölge fidanlığı durumuna getirilmiş olan Serinyol Orman Fidanlık Müdürlüğü 8 İl’e fidan dağıtımı yapıyor.

150 Tür fidan ve süs bitkisinin yetiştirildiği fidanlıkta Güney Japonya ve Senagal gibi ülkelerden değişik bitkilerde getirtilerek çoğaltması sağlandığını söyleyen Fidanlık Şefi Recep Aydöner ‘Hatay dışında Elazığ, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş, Osmaniye, Antalya ve Mersin’e fidanlık dağıtımı yapmaktayız’ dedi.

Yıllık 5 Milyon tüplü, 7 Milyon çıplak köklü üretim yapıldığını ve yılda ortalama 445 Bin Fidan dağıtımı yapıldığını belirten Aydöner ‘Fidanlık Sahası içerisinde; İdare Binası, Ambalajhane ve tüpleme hangarı, yemekhane garaj, 21 adet hizmet evi, atölye, soğuk hava deposu, sulama havuzları,  kozalak pisti, seralar, tohum çıkarma evi, kozalak hangarı, hızar atölyesi, yıkama yağlama kanalı, malzeme  ambarı, ekipman sundurması, işçi tuvaletleri, bekçi kulübesi ve 3 adet su kuyusu mevcuttur. Su kuyularından ikisi 70-75m aralığında olduğundan yaz ortalarında su bitmekte 3.ise 200 metre derinliğinde Karayolları Bölge Müdürlüğünden edinilen araziye açılmış olup yıl boyunca sulamada sıkıntı yaşanmamaktadır.’ Dedi.

Fidanlıkta ortalama yılda 12 milyon fidan üretmekte olduğunu belirten Recep Aydöner Personel sayımız (16 memur ve 32 işçi ) kısıtlı olması nedeniyle fidanlıklarımız çevresinde bulunan orman köylülerinin istihdamı noktasında önemli konumdayız.  Ürettiğimiz fidanlar genelde ağaçlandırma alanlarında, yanık sahalarda, yol boyu ağaçlandırmalarında kullanılmakla birlikte park-bahçe ve peyzaj işlerinde kullanılan süs bitkileri de üretmekteyiz. Belediyeler, üniversite ve diğer okullar, askeri birlikler, cami ve mezarlıkların da ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ayrıca ağaç bayramı, kutlu doğum haftası gibi özel günlerde halkımıza fidan dağıtım törenleri de düzenlemekte olduğunu belirtti.

Aydöner ‘2015 yılı Sayın Bakanımızın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla yapmış olduğu protokol çerçevesinde 348 işçiyi TYP çerçevesinde bünyemizde 6 ay çalıştırma imkânı bulduk. Bu Fidanlığımız ve çevresindeki insanların işlendirilmesi açısından da pozitif bir durumdur. Gayet başarılı çalışmalarla yıllardır yapılamayan işleri bir çırpıda bitirme imkânı bizleri sevindirmiştir.’ Dedi.

RECEP-AYDÖNERR FİDAN,-ÇİÇEK

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.