Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

MURAT İÇCAN

MURAT İÇCAN
Rahmi Vardı
Rahmi Vardı( 1@hatayvatan.com )
Hatayvatan.com "Buradan Bakınca" köşesi yazarı Vardılar Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı TRT Anadolu Program Sunucusu Y.B.T.B Yön. Kurl. Bşk. Yard. Atatürk'ün Manevi Dünyası ve Armegeddon kitaplarının yazarı.
904 okunma
19 Ocak 2014 - 11:35

Murat’ı sanayi caddesinde bir Acente’ de çırak olarak işe başladığında tanıdım benden 8 -10 yaş küçüktü bizde saniyede esnaftık. Babası Mevlüt hoca çok değerli bir Cumhuriyet öğretmeniydi otoriterdi. Gazi lisesinin karşında amcamların evinde kiracı idiler. O günden günümüze Murat’la yollarımız çok kesişti.

Gün geldi açık öğretim sınavlarında sıra arkadaşı olduk gün geldi Kıbrıs’ta çok önemli olayların içerisinde bulduk kendimizi. 1997 yılında Mehmet Koçin, Murat İçcan ve biz ortak ova tarımı kurduk birlikte çalıştık. Sonra Ova Tarım Mehmet abiye kaldı biz Vardılar Tarımı kurduk Murat’ta Öz Ova Tarımı kurdu. Kuruş o kuruş 2000’li yıllardan sonra gıpta ile ve gururla Öz Ova Tarımın iğne ile kuyu kazarak başarı öyküsüne şahit olduk.

İlçemizde kurulan Öz Ova Tarım tüm Türkiye’de tanınan bir marka oldu. Kırıkhan’da birçok ilke imza attı. Hatay’ın hatta tüm Türkiye’nin buğdası, mısır yetmedi dünyanın çeşitli ülkelerinin tahılını alıp sattı. İlk lisanslı depoculuğu yaptı Türkiye’nin en büyük mısır kurutma ve depolama tesisini kurdu. Türkiye’nin başta İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın ve Güneydoğu bölgesi olmak üzere hemen hemen her harmanın üzerine Öz ova markasını kazıdı. Bundan üç ay önce bir sohbetimizde yıllık cirosunun 980 Trilyon olduğun 5 Trilyona yakın vergi verdiğini söylemişti. Kırıkhan ve diğer tesislerde yaklaşık 250 aileye ekmek kazanması için vesile olmuştu.

Çok miktarda burs verdiğine şahit olmuştum yardım severliğini anlatmama gerek yok kim gelse boş göndermezdi. Kısa zaman içerisinde pamuk çalısından enerji üretmek için yolu yarılamış, çimento fabrikasının da hazırlıklarını tamamlamıştı. Kırıkhan tarihinde birçok ilke imza atmış ilk defa Kırıkhan’a iki büyükelçinin gelmesini sağlamıştı. Kazakistan fahri konsolosu olmuş, Senegal elçiliğine ile oğlu layık görülmüştü. Kırıkhanspor tarihinde en parlak günlerini onların başkanlığında yaşamıştı.

Murat’ın iğneyle kuyu kazarak kurduğu ve evladım dediği güvene, itibara dayılı Öz Ova Tarım fillerin savaşması sonucu ezilen çimler misali bir gecede faiz lobisine kurban gitti. 2300 olan Avro’nun 3 bin TL’yi geçmesi üzerine yüzlerce Türk girişimcinin emeğinin heba olduğu gibi Öz Ova Tarım da bu savaşın kurbanı oldu.

Tabi biz ne kadar üzülsekte Murat kadar üzülemeyiz fakat Murat bu zor durumdan da başarıyla çıkacağından eminim. Allah herşeyin hayırlısını versin ayette şer bildiğiniz olaylar hayır hayır bildiğiniz olaylar şer olabilir diyen yaradan inşallah bu şerden hayır halkeder. Murat’ın en zor günleri bu günlerdir Kırıkhan öz evladına sahip çıkmıştır. Kamyoncu esnafı tüm kamyonlarına çiftçiler traktörlerine Öz Ova yazarak fabrikanın yolunu kapatmış gelen bankacılara bizi haciz edin demiş tüm çiftçi ayaklanmış Öz Ovaya sahip çıkmıştır.

Sürpriz olan hükümet cemaat kavgasından sonra patlayan dövizin kurbanı olan bu kardeşimize hepimiz sonsuz itibar ediyor arkasında duruyoruz. Bu hileli bir iflas değildir art niyet yoktur yetimin hakkını yeme yoktur hiçbir çiftçinin, esnafın, işçinin alacağı yoktur. Bir gecede yapılan bir bankacılık işleminin sonunda dövizin artmasından dolayı istenmeyen bir durum ortaya çıkmış bankalarda bunu fırsat bilip üzerine gelmiştir. Olay budur hiçbir hileli durum yoktur ben Rahmi Vardı olarak bu yazıyı yazmak zorunda hissettim.

En azından arkasında olduğumuzu belirtmek için bu yazıyı yazdım 300 dönüm tarlamız, bir petrolümüz, bir fabrikamız var onlarda Murat kardeşimin emrinde yarın ister satar, ister ipotek verir. İnşallah bankalarda biraz zaman verir bu zor günler geçer. Murat kardeşime son sözüm sağlam dur kardeşim dağların başına kış, yiğitlerine başına iş gelir bu günler geçer ailenle çoluğunla çocuğunla güzel günler yeniden gelir. Bu musibetten ders almasını bilip daha da güçlenerek gelirsin utanacak bir şey yapmadın bu durumu yaratanlar utansın. Bu zor durumda sözümüze itibar eden zor gün dostluğunu bir daha gösteren Sadullah Ergin beyede selam olsun sevgiyle kalın.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.