Dombıra

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şüphesiz son günlerin üzerinde en fazla tartışılan konularından biridir.

Dombıra adlı parçanın AKP tarafından seçim müziği olarak kullanılması.

Parçanın, Uğur Işılak adlı bir sanatçı! tarafından AKP’ne uyarlanması ve Başbakanın ilk dinlediğinde göz yaşlarına hakim olamaması,

Parçanın asıl sahibi olan Aslanbek Sultanbekov’un kendisine ait olan parçanın Uğur Işılak tarafından izinsiz kullanıldığı için yasal haklarını arama adına mahkemeye başvurması,

İzinsiz şarkıyı kullanan ve hakkında dava açılan Uğur Işılağın “parçanın Aslanbek’e ait olduğunu bilmiyordum. Parası ne ise veririz “diye son derece yakışıksız beyanatı,

Tabi ki şarkı ile ilgili tartışmalar bunlarla bitmiyor. Biz bu tartışmalara ara verip asıl konumuza geçelim.

Aklımıza takılan ve cevabını aradığımız bir soru var.

AKP’nin Dombra adlı bu parçayı seçim müziği olarak seçmesinin nedeni veya nedenleri nelerdir?

Kişisel kanaatim odur ki parçanın AKP tarafından seçilmesinin bir sebebi de hiç kuşkusuz Dombıranın internet ortamında milyonlarca kez dinlenmesidir.

Bu sadece sorunun cevaplarından biridir. Fakat bu yazıda biz bu cevap üzerine yoğunlaşacağız.

Şarkının popiler olması gerçekliği.

İşte bu gerçek AKP’sinin seçim stratejilerini hazırlayan ekibin iştahını kabarttı ve tez elden işe koyulup şarkıyı seçim müziği haline getirdiler.

Niye yalan söyleyeyim şarkının AKP tarafından uyarlanmış halini dinleyince bende üzüldüm.

Zaman içerisinde AKP’li gençlerin Dombırayı özümsediklerini gördüğümde de “her şerde bir hayır vardır” diye aklımdan geçirmedim değil.

Düşünseniz ya; Dombırayı dillerinden düşürmeyen AKP’ne gönül vermiş gençler, bu şarkı ve akabinde yaşanan tartışmalar sayesinde neler öğrendiler.

-Doğumuzda Kazakistan adında bir ülke olduğunu ve burada da Türklerin yaşadığını,

-Nogayların Kuzey Kafkasya’da yaşayan bir Türk boyu olduğunu,

-Türk Dünyasının Aslanbek Sultanbekov adında bir sanatçısı olduğunu,

-Türklere ait Dombıra adında bir sazın olduğunu,

-Ülkemizde Uğur Işılak adında bir emek hırsızının yaşadığını

Hele bir de bu şarkının bu kadar popüler olmasına vesile olan o muhteşem videoyu seyretmişlerse mevcut bilgilerinin üzerine ne bilgiler eklemişlerdir. Düşünseniz ya…

Bahse konu olan o videoda neler görmüşlerdir dersiniz.

-O videoda at üzerinde Türk’ü görmüşlerdir,

-O videoda Kürşat’ı görmüşlerdir,

-O videoda yiğitler yiğidi çerileri görmüşlerdir,

-O videonun sonunda Türklük ve Milliyetçiliğin ayaklar altında değil baş üstünde tutulması gerektiğini görmüş ve anlamış olmalılardır diye arzu ediyorum.

Yoksa bu yaklaşımım çok mu optimist oldu.

Belki de bendeki bu yaklaşım tarzı defansı sevmediğimden sürekli atak olmak gerektiğine inandığımdandır. O sebepten dolayı atağa devam ediyor ve tartışmayı daha ileri götürüyorum.

Madem AKP’nin seçim stratejistleri en fazla izlenen ve dinlenilen videolar üzerinden yola çıkıp seçim propaganda çalışmalarını hazırlıyorlar. Öyle ise bize de, AKP’nin seçim çalışmalarını yürüten! ekibe, yapacakları yeni çalışmalarında yardımcı olması için tavsiyelerde bulunmak düşüyor.

Mesela;

-Milyonlarca kez dinlenilen Türkiye’m parçası hiç değişiklik yapılmadan kullanılabilir yanına da Ahmet Şafak’a ait Yalnız Kurdu ekleyebilirsiniz. Ne de olsa bu parçalar Türkiye’de en çok dinlenen ve paylaşılan parçalar arasında zirvede,

-Seçim bürolarında bulunan televizyonlara bir ara kablo çekip internette en çok izlenilen video olma özelliğine sahip olan Merhum Alparslan Türkeş ile Orhan Doğan’ın konuk olduğu Çapraz Ateş programının videosunu oraya gelenlere seyrettirebilirsiniz.

-Türkiye de en çok okunan kitapların başında gelen ve yazarı merhum H.Nihal Atsız olan “Bozkurtların Ölümü ve Dirilişi” setini seçim bürolarındaki masaların üstüne koyup insanlara armağan edebilirsiniz.

-Azerin de fana değil. Onun seslendirdiği “Çırpınırdı Karadeniz Bakıp Türk’ün Bayrağına” adlı parçada dinlenme oranı olarak milyonlara ulaştı. Onu da kullanabilirsiniz hani.

Ve size son yardımım asıl öldürücü hamleyi yapabileceğiniz son taktik, bir slogan

-Meydanlarda ananızın ak sütü gibi atabileceğiniz bir slogan. Milletimiz tarafından çok sevilen, gerek makamı ve icrası ve gerekse peş peşe atıldığında çok güzel sekronize olmasından dolayı sıkça tercih edilen bir slogan,

Dik Baş, Tok Karın, Mutlu Yarın,

Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez

Madem Dombıyı sevdiniz. Bunları da deneyin seveceksiniz.

Kalın sağlıcakla

TEBRİK ve BAŞARILAR

1-Geçtiğimiz günlerde Doçentlik unvanını alan Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Alparslan KAYA’YI ve

2-Milliyetçi Hareket Partisinden Antakya Belediye Meclis Üyeliğine 1. Sıradan aday olay Almula Meryem İREZ hanımefendiyi tebrik eder başarılarının devamını dilerim.

İkinizde gururumuzsunuz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dombıra

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 Yorum

 1. 9 sene önce

  Bir TÜRK boyunun halk türküsünü(marşı) kullanıp üzerinden prim yapılması ne kadar doğru anlamış değilim, bundan çok uzağa gitmeden sayın başbakanın Diyarbakır’da şivan perver’e söylettiği kürtçe şarkılarıda unutmuş değilim seçim vakti bu durum türk marşlarıyla yer değiştirdi.
  Bunu anlayıp ayrıştırmak zor bir olay değil !
  Yüreğine sağlık lütfi ağabeyim…

  Cevapla
 2. 9 sene önce

  Ali Bey yorumunuzu hayretle okudum.
  Yukarıdaki yazıda bir emek hırsızlığından bahsetmişim.Siz ise benim bu emek hırsızına karşı adil ve hakkaniyetli davranmamı istiyorsunuz.
  Yüce Dinimiz İslam her türlü hırsızlığı yasaklamıştır.
  Sizden de ricamız siyaset arenasında emek hırsızlarına lütfen prim vermeyiniz.

  Cevapla
 3. Değerli kardeşim, keşke zamanım müsait olsaydı da size daha detaylı bir cevap verebilseydim. Kısaca ben şunu söylemek istedim. Eleştirdiğimiz kim ve ne olursa olsun hakkaniyetli olmamız gerek. Eğer eleştirilerimiz adil ve hakkaniyetli olmazsa biz kişileri kendi çizgimize çekmekten ziyade karşı tarafa itmiş oluruz. Günümüz şartlarında halkımız ben ve sizin gibi olayların her iki tarafını gayet iyi görüp değerlendirebiliyor.
  Mesele benim siyasi tercihim veya bir parti meselesi değildir. Bence mesele bunlardan çok daha mühimdir. Partiler benim için hiçbir zaman amaç olmadı ve olamaz, partiler sadece bir araçtır. Kanaatinize saygı duyuyorum ve ben bütün gençlerimizle gurur duyuyorum. Başarılar dileğimle.

  Cevapla
 4. 9 sene önce

  Eline sağlık kardesim. Golumuzun başkanı bunlar üyesinden sanatcisindan bakanina bbbkania yakinlarina ve zibidilerine kadar hisiz olduklarindan boyle bir dutumda olmaları normal. Allah yazında bahsettiğin güzellikleri bunlara nasip etmez.yorma kendini

  Cevapla
 5. 9 sene önce

  başkanım durumu çok güzel açıklamışsınız dilinize sağlık….

  Cevapla
 6. 9 sene önce

  Ali bey buyrun Ak parti safını birlikte inceleyelim, gerçekci olalım çoğu kendi partisinden umduğunu (ç)alamayan, istediği pay verilmediği için bir araya gelenlerin partisi peki sonuç; babalı-oğullu, enişteli-yengeli çalma çırpma partisi.. varsın böylesi de zaten gitsin bizden sıkıntı yok:)

  Cevapla
 7. 9 sene önce

  Uğur Işılak hiç bir dönem Ülkücü olmadığını kendisi ifade etmiştir. Dolayısı ile Uğur Işılak için her hangi bir partiden başka bir partiye geçiş söz konusu değildir. Ayrıca sizin bizim gibi gençlerden gurur duymanız gerekir.

  Aklıma gelmişken sizin Saadet Partisinden Ak Partiye geçişinize sebep olan Saadet Partili gençler mi? Ali Bey ayrıca bize tavsiyede bulunabilecek en son kişilerden biri olduğunuz kanaatindeyim. Sağlıkla kalın.

  Cevapla
 8. Sizn gibi arkadaşlarımız varken dana binlerce Uğur Işılaklar AK Parti saflarına katılacaktır. Teşekkürler.

  Cevapla
 9. 9 sene önce

  Ellerinize ve fikrinize sağlık! Dombıra’nın AKP uyarlamasından sonra dilimde ve aklımda kalan her şey çok açık burada söylenmiş. Ne mutlu Türk’üm diyebilmek bunlara çok zor gelirken Dombıra’yı seçim müziği olarak kullanmaları, bu kullanımdan sonra sizin bu ayrıntıları paylaşmanız bizi çok mutlu etti. Var olsun Türkiye, var olsun Türk, Var olsun Turan !

  Cevapla
 10. Ülkemizde bu son süreçte Türk tarihi açısından bu kadar büyük hayal kırıklığı yaşanırken MHP ninde diğer partiler kadar aktif ve sizin gibi bilinçli insanları da meydanlarda daha fazla görmek istiyoruz . Okumuş ve kendini geliştirmiş bir milliyetçinin aydınlığına bu ülkenin ihtiyacı var…

  Cevapla