İNFAK EDİN, RAHAT EDİN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurban Bayramı geldi. Kurbanla ilgili yaşadığım iki olayı sizinle paylaşmak istiyorum
Birincisi, şu an Gürcü işgalinde olan aziz vatan toprağımız Ahıska’da yaşanan bir olay, İkincisi ise Suriye’de yaşanan bir olay.

Bildiğiniz gibi Ahıska 14 Eylül 1829 Edirne antlaşmasıyla Rus’lara bırakılan vatan toprağımız. Büyük soykırımların yaşandığı, Türk’lüğün silinmeye çalışıldığı Osmanlı vilayeti.

Neyse konumuza dönecek olursak halen Posof’da yaşayan kıymetli hemşehrim Halil İbrahim Ataman bey, bir dostum aracılığıyla Ahıska’da zor şartlar altında yaşamaya çalışan birkaç Ahıska Türk’ü aile için Kurban yardımı talebini iletti. Ben de kıramadım. Yardımcı oldum. İkinci yıl bu olaya aracı olan kıymetli bir büyüğüm beni arayarak orada geçen bir olayı benimle paylaştı.

Bu gün yazmama vesile olan bu olayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Geçen sene Ahıska’daki Türk kardeşlerimiz için kesilen kurban ailelere ulaşınca aileler Türkiye’ye dua ederek sahipsiz olmadıklarını anladıklarını, bize video çekimi yaparak ulaştırdılar. Bu arada orada yaşayan birkaç Hristiyan komşularına da Kurban eti vermişler. Onlar da mutlu olmuşlar. Ama işin can alıcı bölümü bir yıl sonra ortaya çıkıyor. Bir yıl sonra kurban etini alan Hristiyan komşular Ahıska Türklerine gelerek bir şey soruyorlar. Diyorlar ki Siz de bir Bayram vardı. Bize et vermiştiniz. O Bayramınız ne zaman gelecek diye soruyorlar.

Ahıska’lı aileler de o bayramın Kurban Bayramı olduğunu söylüyorlar. Komşuları tekrar soruyorlar o bayram ne zaman gelecek diye. Ahıska’lı aile niçin soruyorsunuz diye seslenince Hristiyan aile biz de o günü bekliyoruz. Çünkü o gün bize verdiğiniz etten sonra bizim eve hiç et girmedi diye cevap veriyor.
Eyvah! Müslümanın değil Müslüman olmayanların umudu da Müslümanın Kurban Bayramı. Şu verilen ağır yüke bakarmısınız? Derdimiz görevimiz büyük, imtihanımız büyük.

İkinci olay ise Suriye’den bir örnek. Suriye’de yaptığımız dağıtımlara yardımcı olan gönüllü çalışanlarımız var. Yemek, su, elbise dağıtımlarımız devam ediyor. İbrahim isminde bir çalışanımız Suriye sorumlumuz Vedat beyle bana haber göndermiş. “Haci Rahmi abiye söyle geçen yıl gönderdikleri kurban etinden başka evimize et girmedi. Bu yıl ki kurbanı ailelerimizle çocuklarımızla birlikte dört gözle bekliyoruz.” Diye.

Hayad Afrika ihtiyaçlarını hiç yazmıyorum bile. Hayad Derneğimiz başta Tanzanya olmak üzere 5 Afrika ülkesinde yardıma vesile oluyor. Dr.Mehmet Metin organizasyonunda Afrika sorumlumuz Ahmet İslamoğlu’nun insan üstü çabasını yazmıyorum bile.

Dünyanın tüm coğrafyasındaki mazlumlar bizim gözümüze bakıyor. Vebal büyük, görev büyük. Tek yapacağımız infak etmek. Çünkü infak imkan işi değil, İman işidir.
Yapamıyorsan da yapanları engelleme..

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İNFAK EDİN, RAHAT EDİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.