Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Rusya’nın aniden Suriye’den çekilmesini nasıl okumalıyız

Rusya’nın aniden Suriye’den çekilmesini nasıl okumalıyız
Rahmi Vardı( 1@hatayvatan.com )
Hatayvatan.com "Buradan Bakınca" köşesi yazarı Vardılar Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı TRT Anadolu Program Sunucusu Y.B.T.B Yön. Kurl. Bşk. Yard. Atatürk'ün Manevi Dünyası ve Armegeddon kitaplarının yazarı.
14 Aralık 2017 - 14:55

Ortadoğu’da kartlar yeniden karılıyor. Süper iki güç ABD ve Rusya nihai hedeflerine ulaşmak üzere anlaştıkları görünüyor.

Dışarıdan bakınca ABD Ortadoğu’da kaybetmiş Rusya kazanmış görünüyor. Oysa ABD ve Rusya anlaşmadan Ortadoğu’da dal kıpırdamaz.

Şimdi Ortadoğu’da ne oluyor; Anladığım kadarıyla özetlemeye çalışacağım.

1 – Beşşar Esad Rusya, ABD ve İran tarafından gözden çıkarılmış artık bu çok belli. (Rusya liseri Putin’in Suriye ziyaretinde Rus Generalin Beşşar’ı engelleme görüntüsü bilerek servis edilmiştir.)

2 – Beşşar Esad’ın yerine yine BAAS Rejimine bağlı fakat Sünni olan Faruk Elşara düşünülüyor. (Elşara’nın açıklamalarında bu mesaj var)

3 – Suriye’den gitmemek için direnen Beşşar’a Rusya mesaj veriyor, çekiliyorum diye tehdit ediyor. Önce Suriye’de bir Rus General tarafından rencide görüntüleri yayılıyor sonra aniden Suriye’den askerimizi çekiyoruz diye tehdit ediliyor.

4- Suriye’de oyun kurucusu başından beri hep Rusya olmuş İran’da güçlü bir destekle Rusya’nın yanında olmuştur.

5- Putin geçen hafta hem Beşşar ile hem Sisiyle akabinde R. Tayyip Erdoğan’la Türkiye’de Resim Vermesi Ortadoğu benden sorulur mesajının güçlü bir şekilde vurgulanması demekti.

6- Beşşar bu kadar olaydan sonra direnebilir mi? Olaylara bakınca direnemeyeceği görülüyor.

7- Faruk Elşara tutar mı? Tutabilir hem rejim yanlısı hem Sünni hem ABD tarafından destekleniyor (ABD Başkanlarıyla görüşmeleri var) hem de Suriye’nin seçim yapılana kadar geçiş sürecinde her kesimin kabul edeceği bir isim.

8- Bu arada ABD Ortadoğu’da pes mi etti ABD pes mes etmedi. Trump’ın durduğu yerde “Kudüs İsrail’in başkentidir” açıklaması tesadüf müdür? Bence değildir. ABD yüz yıllık proje ve birikimiyle yönetilir bir Başkan bir sözü durduğu yerde söylemez bu söz “Cambaza bak” sözüdür.

Tüm İslam âlemi Kudüs’le bir anda meşgul olunca Rusya Ortadoğu’da patron olmuş durumdadır.

9-Peki Türkiye ne yapıyor. Türkiye bundan önce Beşşar’la birlikte hareket eden Rusya ve İran’la ilişkiler kurarak söz sahibi olmayı denedi başarılıda oldu.

10- Türkiye’nin Ortadoğu’da söz sahibi olmasından tüm Ortadoğu’nun menfaati olur. Çünkü Türkiye İran ve Rusya gibi kötü emelleri olan bir ülke değil.

Fakat Türkiye derhal Bayır-Bucak Bölgesini yüzyıllardır oranın sahibi olan Türkmenlerle şen etmeli, oradaki kardeşlerimize güvenliği sağlamalıdır.

11- Türkiye emperyalist ve yayılmacı değildir. Sınıra beton duvar çekilirken 200-300 metre Suriye toprağını ihlal ettiğini anlayınca yeniden duvarları söküp sınıra çeken asıl bir ülkedir.

Bu karmaşada denizin sürüklediği kütük kapma yarışına girmemiştir fakat tarihten gelen Türkmen kardeşlerinin de hukukunu gözetmelidir.

12- Beşşar gidecekse yerine kim gelirse gelsin yardımcısının bir Türkmenin olmasının mücadelesini vermesi lazımdır.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.