Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Çikolata ve Kalbiniz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaygın kanının aksine çikolata sağlık açısından zararlı olmayıp, hatta kalp sağlığınız için yararları da bulunmaktadır. Tabi burada konusu geçen çikolata belirli kalite standartlarını kapsayan ve özellikle de acı çikolata olarak bilinen sütsüz-bitter çikolatadır. Araştırmalara göre, çikolata flavonoidler (prosyanidin) denilen antioksidan maddeler içeriyor ve bunlar LDL kolesterol adını verdiğimiz kötü kolesterolün damar sertliği yapmasını önleyebiliyor. Bu nedenle uzmanlar çikolata yiyecekseniz siyah (bitter) çikolatayı tercih etmenizi öneriyor. Çünkü siyah çikolata kalp için en faydalı olan çikolata olarak biliniyor. Ayrıca bitter çikolata az şeker içerdiğinden diyabet hastalarının da az miktarda tüketmesinde sakınca bulunmamaktadır.

Kalp sağlığı açısından da hem LDL kolesterol (kötü kolesterol) düzeyini azaltarak hem de tansiyonu düzenleyerek kalp sağlığı için olumlu etkiler göstermektedir. İçerdiği çeşitli antioksidanlar sayesinde hem yaşlanmaya karşı hem de kansere karşı koruyucu özellikler içermekte olan bitter çikolatanın, 2 gramında; lif, demir, magnezyum, bakır ve manganez gibi sağlığa çok yararlı besin maddeleri bulunuyor. Ayrıca küçük bir parça bitter çikolata yediğinizde 1.4 gram protein de almış olursunuz.

Isveç’de 1998-2010 yılları arasında yapılan çalışmada bu durum bir kez daha teyit edildi. 67 640 hasta (kadın ve erkek) üzerinde yapılan çalışmaya alınan kişilerde başlangıçta herhangi bir kalp hastalığı yoktu ve hepsi bir gıda anketi doldurmuşlardı. Bu anketle haftada ne kadar çikolata tükettikleri de kayıt altına alındı. Şubat 2016 da açıklanan sonuçlara göre: Çalışma yılları boyunca 4417 Kalp Krizi vakası bildirildi. Çalışmaya göre çikolata tüketimi ile kalp krizi arasında ters orantı bulundu. Yani çikolatayı çok tüketenlerde kalp krizi riski azalmaktadır. Yine literatürde bakılan toplam 5 çalışmada da benzer sonuçlar çıkmaktadır. Haftada 3-4 kere çikolata (özellikle acı, siyah-bitter) tüketmek kalp sağlığı için iyi gelmekte ve krizi önlemektedir.

KAYNAK: Published by the BMJ Publishing Group Limited. For permission to use (where not already granted under a licence) please go to http://www.bmj.com/company/products-services/rights-and-licensing/

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çikolata ve Kalbiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir