Kırıkhan’ın Büyük Sınavı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Suriye’den Türkiye’ye gelen ve Kırıkhan’da bile yaklaşık 20 Bin kişi olan Suriyelilere bakarken hep onların sınavından bahsedildi. Halbuki bu hayat başlı başına bir sınav ve bizlerde bu sınavdan sorumlu isek; o halde vatanımıza gelen Suriyelilerin de bizim sınavımızın bir parçası olduğu gerçeği neden gözümüzden kaçıyor? Tüm olaylara neden hep Suriyeliler yaklaşımıyla bakıp, o yaklaşımla yorumluyoruz olayları?
Bu Suriyeliler çok oluyor dedik, Hastaneler bu insanlarla dolu.
Bunlar çok oldular, Trafikte hep Suriye plakalı araçlar var.
Üstelik kurallara da uymuyorlar. Hatta yaya olduklarında araçlarımızdan çekilmiyor, yolumuzu açmıyorlar.
Bazen abartıp, “Keşke bizde Suriyeli olsaydık, işte o zaman devlet bize daha iyi bakardı” dediğimiz de oldu.
Tabi bunun yanı sıra bir çok derneğimiz kucak açtı Suriyelilere. Kimisi aş – ilaç verdi, kimisi ev bulup yatak verdi.
Derneklerimiz halkımıza çağrıda bulunurken hep onların ne çetin bir sınav verdiğine değinildi. Babası şehit olan çocukların ve kimsesi olmayan kadınların hangi şartlarda ve ne durumda olduğu anlatıldı.
Fakat olaya hiç kendi sınavımız açısından bakmadık.
Rabbim Suriyeliyi Kırıkhanlının karşına çıkarırken aslında zorlu bir sınava sokuyordu bizi. Hastanede sıra yada yatacak yatak bulamayınca bu insanları hainlikle suçlayıp nefret mi kusacaktık, yoksa hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine iman edip sabır mı gösterecektik? Trafikte sıkıştığımızda, bunlar kendi ülkelerinde bize neler yaptılar diyerek, onlar olmasaydı böyle olmayacaktı mı diyecektik, yoksa Kur’an-ı Kerim’in buyruğundaki gibi insanlara hakkı ve sabrı tavsiye ederek hüsran olmaktan mı korunacaktık?
Onlarcası aynı evde kalan bu insanlara karşı; bunlara ev vermeyin, tek aileye veriyorsunuz 3-5 aile birlikte kalıp evinizi mahvediyor mu demeliyiz, yoksa Peygamberimizin “Yerdekilere merhamet ediniz ki; Göktekiler de size merhamet etsin” buyruğuna uygun davranarak barınacak yerler mi temin etmeliyiz?
Kesinlikle Suriyeli çetin bir sınav veriyor. Fakat aslında en büyük sınavı biz veriyoruz.
İnsanları bırakın hayvanların ve hatta bitkilerin bile haklarını gözetmemiz gerekirken, önümüze kadar gelen bu büyük fırsattan payımızı ne kadar alabiliyoruz? Onlar açken tok yatabiliyor, Onlara ilaç gerekirken rahat yatağımızda uyuyabiliyor muyuz?
Evet gerçekten Suriyeli vatanından uzakta zorlu bir sınav veriyor, ya biz?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kırıkhan’ın Büyük Sınavı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Yorum

  1. 9 sene önce

    Suriye’ den KIRIKHAN’ a gelen mültecilere inşallah en iyi şekilde Allah için bakıyoruz. Elimizden gelen tüm yardımları yapıyoruz. Bu hususta ciddi emek veren KEMEP kurucu ve çalışanlarına yürekten teşekkür ediyorum. UMUT ELİ Derneği yönetimine teşekkür ediyorum. Muhtarlarımıza candan teşekkür ediyorum. Halkımıza anlayışlarından ve yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Büyük sınavı inşallah kazanacağız. Selamlarımla..

    Yazan : Hacı Ahmet ÜSTÜNBAŞ – 408 Evler Mahallesi Muhtarı – KIRIKHAN – HATAY

    Cevapla