Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Somali’de Bitmeyen Siyasi Kriz

Somali’de Bitmeyen Siyasi Kriz
30 Temmuz 2013 - 14:06

Son 20 yıldır Somali’de süren iç savaş nedeniyle ülkede siyasi bir istikrarsızlık söz konusudur.

23 Ocak 1992 tarihinde BM Güvenlik Konseyi, Somali’ye silah, askeri malzemenin yasaklanmasını sağlayan ve ateşkes ve insani yardım sağlanması çağrısını yapan 733 nolu kararı almıştır ve BM Somali Operasyonları gerçekleştirmiştir.

1995 yılında da BM barış gücü insani yardım faaliyetlerinde başarılı olsa da ülkede birliği sağlama görevinde başarısız olup, ülkeden ayrılmıştır. 1991-2004 yılları arasında, Somali’de yaklaşık 14 merkezi hükümet kurulmuştur, bu yönetimler uluslararası aktörlerin ve İslami gruplar ve etnik aşiretlerin güç ve etki için rekabetlerinin yarattığı denge bozucu baskı nedeniyle düşürülmüştür. 2004 yılında Geçici Federal Hükümetin kurulduğu Somali’de, 2012 yılı Eylül ayında, yeni Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud seçilmiş ve geçiş yönetimi sona ermiştir.

Türkiye, gerek Geçici Federal Hükümet sürecinde gerekse sonrasında Somali’ye siyasi, insani ve teknik anlamda destekte bulunmuştur. Kaynak ve kuraklık sorununun yaşandığı Somali’de istikrarsızlığın nedenleri ülkenin sosyal yapısının temel taşı olan Kabileler, El-Şabab örgütü, diğer terör örgütleri ve korsanlık olarak sıralanabilmektedir. 27 Temmuz 2013 tarihinde, Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan Türk Büyükelçiliği’ne bombalı bir araçla intihar saldırısı gerçekleşmiştir. Büyükelçiğin ek binasının önünde meydana gelen saldırıda görevli üç Türk polisi yaralanmış ve görevli bir Türk polisi şehit olmuştur.

Saldırıyı El-Şabab örgütü üstlenmiştir. Somali’nin istikrarsızlığında rol alan ana aktörlerden biri olarak kabul edilen El-Şabab örgütü, sosyal medya organı twitter’da bulunan hesabından Türkiye’yi “mürtet rejime destek veren ve şeriat düzenini yok etmeye çalışan ülkelerden biri” olmakla suçlamış ve gerçekleştirilen saldırı da Türk diplomatların hedeflendiğini belirtmiştir.

ORSAM
RAPOR NO:163
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.