Temiz Hava Çocuklardaki ‘Astım’ şikayetlerini azaltıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Astım solunum yollarında birçok hücre ve mediatörün katıldığı kronik inflamatuar bir hastalıktır. Kronik inflamasyon tekrarlayan hışıltı, öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı ataklarıyla karakterize solunum yollarının aşırı duyarlılığına neden olur.

Bu ataklar sırasında akciğerde bronşlarda farklı şiddette daralmalar olur. Allerjenle karşılaşma sonrası nefes darlığı bulgularının ortaya çıkması, semptomların sıklığı ve şiddetinin mevsimlere göre değişiklik göstermesi, ailede astım veya atopik allerjik hastalıkların olması tanıyı desteklemektedir.

Bunların yanında sigara, duman, kokular veya egzersiz gibi non-spesifik tetikleyiciler ile semptomların artışı, geceleri bronş darlığı şiddetinin artışı, astım tedavilerine yanıt verilmesi de tanıda yararlanılan diğer faktörlerdir. Astım bir havayolu hastalığıdır. Genetik yatkınlık önemli bir risk faktörüdür. Gerek astımın tetiklenmesi ve başlangıcı ve gerekse de astım şikayetlerinin kötüleşmesi teneffüs edilen havanın kirliği ile yakından ilişkilidir.

ABD nin California eyaletinde yapılan bir “gözlemsel çalışmada” hava kirliliği olan bölgelerde alınan önlemler sonrasında kirliliğin düzelmesi ile ilişkili olarak özellikle çocuklardaki astım şikayetlerinin azaldığı gösterildi. Çalışmada Güney California bölgesinde, yaşları 5-18 arasındaki toplam 4602 çocuk hasta yaklaşık 10 yıl boyunca takip edildi. Önemli bir sosyal ve sağlık sorunu olan çocukluk çağı bronşiti hava kirliliği ile ciddi şekilde birliktelik göstermektedir. Alınan çeşitli önlemler sonrasında, hava kirliliğindeki düzelmelerin astım ve bronşit şikayetlerinde düzelmeye yol açıp açmadığı incelendi. Çalışmanın sonucunda hava kirliliğinin azalması sonrasında bronşit semptomlarında istatistiksel olarak azalma görüldü. Yani hava kirliliğinin kontrolünün çocukluk çağındaki astımda semptomları kontrol ettiği görüldü.

İlçemiz özelinde ise ; kış aylarında kömür kullanımının yaygın olması ve yaz aylarında da tozun etkisi ile astım semptomları artmaktadır. Ayrıca ilkbahardaki polen artışı da bu durumu daha da kötüleştirmektedir. Önümüzdeki sene ilçemizde doğal gazın kullanıma girmesi ile astım ve bronşit semptomlarında azalma beklemekteyiz.

Ayrıca yaz aylarında ilçemizde geleneksel olarak çıkılan yaylalar içinde astım için özellikle rakımı çok yüksek olmayan ve nemi az olan yaylalar tercih edilmelidir.
KAYNAK: Department of Preventive Medicine, University of Southern California, Los Angeles, California (Berhane, Chang, McConnell, Gauderman, Avol, Rapapport, Urman, Gilliland); Sonoma Technology Inc, Petaluma, California (Lurmann)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Temiz Hava Çocuklardaki ‘Astım’ şikayetlerini azaltıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Yorum

  1. 5 sene önce

    İnsallah ilçemize dogalgaz geldiğinde hava temizliği artıcak

    Cevapla