Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

TANSİYONUMUZ   VE TUZ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hipertansiyon;  tansiyonun normalin üstüne çıkması durumudur. Bu durum hem Ülkemizde hem de Dünyada ciddi bir sağlık problemidir. Hipertansiyon, ortalama sistolik kan basıncı (büyük tansiyon) 140 mmHg üstü veya ortalama diyastolik kan basıncı (küçük tansiyon) 90 mmHg ve üstü olarak tanımlanmıştır. Marmara bölgesinde en yüksek: % 23,Güneydoğu Anadolu bölgesinde en düşük: % 10 tür. Bölgemizde ise (Akdeniz) % 13,5 ie Türkiye ortalamasına yakındır.

Peki hipertansiyon neden önemlidir? Yapılan çalışmalarda tansiyon değerlerinin normalin üzerinde olmasının mortalite (ölüm) ve morbiditeyi (sakat kalma) artırdığı bilinmektedir. Yüksek tansiyon; inme, kalp krizi gibi ani sonuçlar doğurabileceği gibi kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi kronik sonuçlar da doğurmaktadır. Tansiyonun 5 mm Hg bir başka deyişle; 15 ten 14,5 a inmesiyle bu riskler inmede % 14; kalp hastalığında % 9 oranında azalmaktadır.

Sağlıklı bir insanın günde tuz ihtiyacı 3-4 gram civarıdır. Sağlık sorunu olmayan bir insna 8-9 gram tuz tüketebilir. Ancak hipertansiyon hastaları ise günde en fazla 6 gram tuz tüketmelidir. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin 2012 de Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya’da yaptığı Tuz Tüketimi Ve Gıda Kaynakları Çalışması’nda kişi başına tuz tüketimi oldukça yüksek bulunmuştur. Erkeklerde günlük tuz tüketimi 15,72 gram, kadınlarda 14.02 gramdır. Kırsal kesimde günde kişi başı tüketim 15,96 gram, kentsel kesimde 14,50 gramdır. Yani, erkeklerde kadınlara göre; kırsal kesimde ise kentsel kesime göre tuz tüketimi daha fazladır. Diyetle alınan tuzun besin türlerine göre dağılımı ise; kahvaltılıklar (peynir-zeytin) % 58, turşu % 17, et-tavuk-balık-et ürünleri %12, kuruyemişler % 5, bisküvi ve krakerler % 2 ve diğer besinler % 6 şeklindedir.

Yapılan çalışmaya göre günlük tuz tüketimimiz 20-21 gr olarak bulundu. Günlük aldığımız tuzun % 55 i ekmekten alıyoruz. Kalanını da % 30 yemek pişerken alınan tuz ve % 15 i ise sofrada sonradan eklenen tuzdur. Özellikle bizim toplumumuzda ekmeğin fazla tüketildiğini düşünürsek bu konuda yapılabilecek en önemli şeylerden birisi ekmeğin azaltılması yada kepek ekmek tüketilmesidir. Ayrıca yemek ilk pişerken tuz eklenmemesi ve tuzsuz salça kullanılması gerekiyor. Özellikle hazır gıdaların çok tüketildiği Batı toplumlarında işlenmiş tuz oranları % 60-70 oranındayken Ülkemizde bu oran şimdilik daha iyidir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TANSİYONUMUZ   VE TUZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir